W Zielonej Górze ruszy produkcja elektrycznych pojazdów – popularnych eFasiągów

Redakcja
0
0
0
W tle eFasiąg
W tle eFasiąg / redakcja

Informacja o możliwości produkcji w Zielonej Górze eFasiągów – elektrycznych pojazdów przeznaczonych do obsługi ruchu turystycznego – została ogłoszona w trakcie posiedzenia zespołu parlamentarnego ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji pod przewodnictwem posła na Sejm RP Artura Łąckiego.

Pomyślne testy eFasiąga już w zeszłym roku, prowadzone były na trasie do Morskiego Oka, a prezentowany był także w nadmorskim Niechorzu, Łodzi czy Warszawie. Pojazd został zabudowany na autorskiej platformie EAGLE, a jego komponenty są w 100% polskie. Dzięki niskiej prędkości eFasiąg zapewnia komfortową i bezpieczną podróż, umożliwiając pasażerom podziwianie otaczających krajobrazów bez pośpiechu i w pełnym skupieniu.

- Wybraliśmy Zieloną Górę, bo tu został stworzony klimat do budowanie polskiej elektromobilności. Tu jest dobre kształcenie techników i studentów. To pierwszy krok do weryfikacji rozwiązań technologicznych przygotowanych przez nasz dział badawczo-rozwojowy. Bardzo chcemy, aby to właśnie tu szkoliły się kadry, z których w nieodległej przyszłości będzie można skorzystać przy masowej produkcji polskich samochodów elektrycznych. Myślę, że jesteśmy już blisko, aby realnie mówić o polskiej fabryce aut dostawczych na bazie prototypów eVan.PL – mówi Albert Gryszczuk, prezes Innovation AG.


Okazją do spotkania Zespołu Parlamentarnego w Zachodniej Polsce było otwarcie Inkubatora e-Mobility przez Polską Izbę Rozwoju Elektromobilności w Zielonej Górze.

– Tutaj powstanie centrum start-upów tworzących technologie dla elektromobilności. Każda firma, która będzie chciała następnie produkować swoje rozwiązania w Zielonej Górze, zostanie przez nas obsłużona – mówi Krzysztof Burda z PIRE.

Szef Zespołu Parlamentarnego, Artur Łącki, poseł z Zachodniopomorskiego, podkreśla, że Polska znajduje się w historycznym momencie.

– Dziś, w czasie spowolnienia gospodarczego w Europie, mamy dobry moment na budowanie silnej gospodarki. Potrzebujemy wyposażyć urzędników w kompetencje umożliwiające wspieranie start-upów technologicznych – mówi Artur Łącki.


Waldemar Sługocki, poseł na Sejm RP z Lubuskiego, zwrócił uwagę na potencjał polskich uczelni w zakresie współpracy z przedsiębiorcami. Karolina Osos, posłanka ziemi lubuskiej, podkreśliła rosnące zainteresowanie inwestorów zachodnią Polską.

– Dekarbonizacja i dążenie do neutralności klimatycznej otwierają nowe możliwości biznesowe dla rozwoju technologii wspierających te cele. Elektromobilność, która na dobre wróciła do sektora motoryzacyjnego, została powszechnie uznana za technologię kluczową w osiąganiu celów klimatycznych. To jednak dopiero początek drogi, jaką ma przed sobą ten sektor. Łączy on branże IT, connectivity, cyberbezpieczeństwa, baterii, metalurgii, elektryki, elektroniki, energoelektroniki oraz wielu innych, w których wciąż istnieje duży potencjał dla start-upów. Podobnie jest w przypadku dekarbonizacji innych sektorów, takich jak przemysł, budownictwo, rolnictwo czy energetyka – tłumaczy Krzysztof Burda, Prezes Zarządu PIRE.


W trakcie spotkania w Zielonej Górze przed przedstawicielami rządu i parlamentarzystami zaprezentowały się polskie start-upy działające w obszarze OZE i elektromobilności.

Tego dnia Zespół Parlamentarny odwiedził również Branżowe Centrum Umiejętności w Nowej Soli oraz centrum badawcze Innovation AG w Zgorzelcu.

Sonda
Wczytywanie sondy...

Ogłoszenia

W Zielonej Górze ruszy produkcja elektrycznych pojazdów – popularnych eFasiągów
O zielonym Pomorzu Zachodnim na Polskim Kongresie Klimatycznym w Warszawie
Biznes z Pomorza Zachodniego wspierany przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu w zagranicznych kontraktach
Polska krajem innowacji? Dyskutowali w Toruniu
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną