Czy Bydgoszcz pójdzie za przykładem Poznania? Najnowsze autobusy elektryczne z Bydgoszczy z wyróżnieniem
Targi Trans Expo w Kielcach przyciągnęły ponad 5000 widzów. Kilkaset stanowisk wystawców z całego świata a wśród nich prężna firma z Bydgoszczy. Należąca do skarbu państwa spółka ARP E-VEHICLES Sp. z o.o. pokazała nowy model autobusu PILEA produkowany w Bydgoszczy. To efekt prac zespołu badawczo-rozwojowego, wsłuchania się w głos dotychczasowych użytkowników i pracy pracowników produkcji.
Nowy autobus może być dobrym rozwiązaniem dla mieszkańców Bydgoszczy. Będzie w nim więcej miejsca. - Różnic jest bardzo wiele. Przede wszystkim nowa PILEA 12E nie posiada wieży z tyłu pojazdu, czyli ma zupełnie inną strukturę - jeszcze lżejszą, zaprojektowaną od nowa, spełniającą wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Jednocześnie zwiększyła się pojemność pasażerska, która obecnie dochodzi do 100 osób w zależności od wersji - mówi prezes ARP E-VEHICLES Sp. z o.o. Piotr Śladowski.
Stoisko w Kielcach w czasie promocji nowego modelu PILEA odwiedził podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Rafał Rosiński. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusz Wieczorek z powodu obrad w Sejmie RP przesłał list z gratulacjami. W trakcie uroczystości firma nagrodziła partnerów i odbiorców usług:
MZK Zielona Góra, Prezes Robert Karwacki
MZK Sieradz, Prezes Arkadiusz Podsiadły
MZK Mrągowo, Burmistrz Jakub Doraczyński
MZK Konin, Prezes Magdalena Przybyła
Myszków- Starosta Piotr Kołodziejczyk
APS Energia, Dyrektor Aneta Piekarska
ENNOVATION Technology, Prezes Mateusz Wach
DRABPOL, Prezes Krzysztof Drabczyński
PIRE (Polska Izba Rozwoju Elektromobilności), Prezes Krzysztof Burda
Transinfo.pl (portal branży transportowej)- redaktor naczelny Aleksander Kierecki
NFOŚ – Dyrektor Dep. Elektromobilności – Rafał Kręcisz
Stowarzyszenie Wykluczenia Transportowego – Pani Iwona Budych
- Nowa PILEA, jak zawsze, posiada płaską podłogę na całej długości bez stopni poprzecznych, pod którą znajdują się baterie nowej generacji o jeszcze większej gęstości energetycznej niż dotychczasowe, dzięki czemu zasięg auta zwiększył się o 20%, i przy zastosowaniu 4 baterii auto będzie uzyskiwało ponad 400km zasięgu na jednym ładowaniu. PILEA z bateriami pod podłogą, tak jak dotychczas, będzie oferowała najlepsze na rynku właściwości jezdne i wzorcowe zachowanie w ciasnych zakrętach czy na rondzie, dzięki nisko położonemu środkowi ciężkości – dodaje Marcin Fidler, prokurent ARP E-VEHICLES Sp. z o.o.
Na stoisku w Kielcach dużą popularnością wśród zwiedzających cieszył się symulator przygotowany przez pracowników firmy. Samorządowcy, uczniowie szkół, kierowcy autobusów mieli możliwość jazdy autobusem po trasach wirtualnej Bydgoszczy. Przejazd ulicami miasta nad Brdą wyglądał bardzo realistyczne odwzorowanym autobusem PILEA.
Nowa PILEA 12E posiada zmieniony wygląd przodu pojazdu. Otrzymała nowe reflektory świateł przednich – teraz ich look jest inspirowany światłami sportowego Mustanga. Nowa PILEA 12E to także od nowa zaprojektowane wnętrze pojazdu z fantastycznym, przepięknym jasnym sufitem i nowymi ledowymi światłami wewnętrznymi oraz pionowym 55” wyświetlaczem informacji pasażerskiej - całość nadaje wnętrzu jeszcze większej lekkości, przestronności i nowoczesności. - We wnętrzu zastosowaliśmy materiały wykończeniowe najwyższej jakości. Zmienione zostało także miejsce pracy kierowcy, które zyskało nowe dotykowe panele sterowania m.in. radiem, klimatyzacją, ale PILEA to także najlepszy, przepiękny fotel kierowcy zapewniający komfort pracy przez cały dzień – mówi Piotr Śladowski.
Prezentowany w Kielcach autobus Pilea produkowany w Bydgoszczy otrzymał wyróżnienie. To dowód na to, że Bydgoszcz i region Kujawsko - Pomorski staje się bardzo atrakcyjnym gospodarczo obszarem. To dowód, że region ma szansę się wyróżnić w obszarze innowacyjnej, nowoczesnej gospodarki. Pytanie czy mieszkańcy Bydgoszczy będą jeździć nowoczesnymi autobusami produkowanymi w tym mieście? Czy Bydgoszcz zainspiruje się Poznaniem i będzie utoższamiana jako miasto ekologiczne i wspierające rozwój firm z regionu?