Projekt Fundacji GreenLab zapreznentowany na konferencji w Opolu

Redakcja
0
0
0
Konferencja Dekarbonizacyjna
Konferencja Dekarbonizacyjna / źródło własne

W samo południe rozpoczęła się w piątek w Opolu Konferencja Dekarbonizacyjna, której głównym punktem było przedstawienie projektu pt. „Scenariusze dekarbonizacyjne przemysłu mineralnego” realizowanego od września 2024 roku przez Fundację GreenLab.

Goszcząca uczestników sala konferencyjna w opolskim Parku Naukowo-Technologicznym była odpowiednim miejscem na promocję projektu finansowanego z programu Nauka dla Społeczeństwa uruchomionego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dlaczego? Bo projekt dekarbonizacyjny dotyczy przedsiębiorstw z dwóch województw: świętokrzyskiego i właśnie opolskiego. Zarówno w swoich listach do uczestników posłowie reprezentujący Opolszczyznę: Witold Zembaczyński oraz Adam Gomoła, jak i reprezentujący Miasto Opole Michał Kramarz wspominali o tym, jak istotny dla miasta i regonu jest przemysł cementowy, czyli jedna z branż przemysłu mineralnego. Jego załamanie, np. na skutek źle przeprowadzonej dekarbonizacji, byłoby katastrofą w skali całego niemalże województwa.

Założenia projektu prezentował jego kierownik, dr Przemysław Łonyszyn. Wyjaśnił wszystkie planowane działania. Całość, rozłożona na trzy fazy, powinna potrwać do końca lipca 2026 roku.

„Naszym zdaniem największą zaletą projektu jest jego partycypacyjny charakter. Chcemy, aby przedstawiciele branż uczestniczyli aktywnie w procesie analityczno-badawczym. Dzięki temu przygotowane scenariusze będą mogły faktycznie być przez te przedsiębiorstwa wykorzystane, a nie tylko pozostawać na półkach wśród innych zapomnianych teorii”, powiedział dr Łonyszyn.

Zgodnie z zapowiedziami kolejne etapy projektu realizowanego przez Fundację GreenLab ruszą już na początku przyszłego roku.

W konferencji wzięli też inni eksperci, którzy mówili o innych zagadnieniach związanych z wyzwaniami dekarbonizacyjnymi. Prof. Lech Sitnik mówił o e-paliwach, które powinny w bliższej lub dalszej przyszłości napędzać nasze pojazdy. Aleksander Bohdziewicz wspominał o najnowszych rozwiązaniach stosowanych w konstrukcjach betonowych, które nie tylko zwiększają jego trwałość, ale także obniżają ślad węglowy. Piotr Fitowski tłumaczył na czym polega wykorzystanie i skuteczność pomp ciepła w realizacji tzw. dyrektywy budynkowej. Podczas dyskusji panelowej prof. Jarosław Mamala i Krzysztof Burda mówili o wyzwaniach stojących przed elektromobilnością w Polsce.

Najwięcej emocji wzbudziła jednak prezentacja Janusza Sidora na temat wodoru a szczególnie o wykorzystaniu innych gazów w wodorociągach. Transport wodoru to niewątpliwie duże wyzwanie, przed jakim stoimy licząc na wykorzystanie tego gazu w procesach dekarbonizacyjnych, jednak możliwe do wykorzystania technologie wzbudzają różne emocje. Nie inaczej było podczas konferencji w Opolu.

Piątkowa konferencja to jedno z wielu zapewne wydarzeń mających na celu dzielenie się wiedzą w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym na naszej planecie.

Sonda
Wczytywanie sondy...

Ogłoszenia

Solaris dostarczy pierwsze autobusy do USA. Od razu elektryczne
Premia greenium – zielona rewolucja na rynku finansowym
Greenwashing - gdy ekologia staje się marketingowym oszustwem
Przyczyny wzrostu popularności zielonych obligacji w Europie Środkowo-Wschodniej
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną