Transformacja energetyczna wymaga dobrej współpracy biznesu z rządem

0
0
0
Konferencja
Konferencja / PAP

Transformacja energetyczna, od której nie da się uciec, powinna się odbywać w atmosferze dobrej współpracy i kooperacji biznesu z rządem - podkreślali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów.

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka, który wziął udział w panelu „Lokalne dylematy energetyczne - jak w trudnych czasach zapewnić bezpieczeństwo, odporność i zrównoważony rozwój”, podkreślił, że Polska jest państwem bezpiecznym energetycznie.

„Polska jest bezpieczna energetycznie. Natomiast swoją suwerenność energetyczną zwiększy wtedy, gdy będziemy silni tym, co produkujemy: energią z wiatru, energię prosumencką. Także wtedy, gdy stabilizując nasz system elektroenergetyczny poprzez wykorzystywanie energii jądrowej, przejdziemy od stabilnego źródła, jakim jest węgiel, do stabilnego źródła, jakim jest energia jądrowa - powiedział. - Suwerenność energetyczna to dzisiaj tworzenie miksu energetycznego opartego na elektrowni jądrowej, która będzie budowana oraz na odnawialnych źródłach energii, które w najbliższym czasie czeka również rozwój” - dodał.

Jak mówił wiceminister Motyka, priorytetem dla rządu jest wsparcie prosumentów.

„Będą konkretne projekty legislacyjne i odblokowanie rozwoju wiatraków na lądzie” - zapowiedział.

Michał Gaweł, prezes Fundacji 2.0, zwracał uwagę na rolę elektryfikacji w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego.

„Elektryfikacja ma znaczny potencjał, żeby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne, takie lokalne przede wszystkim, i żeby zmniejszyć zależność od paliw kopalnych, głównie tych importowanych. Ale żeby tak się stało, to musimy pamiętać o kilku ważnych aspektach, jak chociażby dywersyfikacja źródeł energii. Elektryfikacja bardzo mocno opiera się na energii odnawialnej - energii wiatrowej, słonecznej, wodnej czy geotermalnej” - zaznaczył.

Jak dodał Michał Gaweł, warunkiem sukcesu jest także poprawne zdiagnozowanie potencjału dla elektryfikacji, a ten kryje się w transporcie.

„Z danych Rady Europy wynika, że ponad 25 proc. zanieczyszczeń powodują samochody, z czego 70 proc. to samochody osobowe” - wyliczał.

Istotna jest przy tym także stymulacja lokalnej gospodarki.

„Transformacja energetyczna musi się odbywać poprzez współpracę biznesu z rządem, tak aby lokalne przedsiębiorstwa na niej korzystały, czyli żeby powstawały firmy, które zadbają o całą infrastrukturę wytwarzania tej energii, pozyskiwania, magazynowania i dostarczania do odbiorców indywidualnych, do rolnictwa, przemysłu, do małego i dużego biznesu - wskazał. - Finalnie skorzysta z tego przysłowiowy Kowalski” - podkreślił prezes Fundacji 2.0.

Michał Gaweł zwrócił też uwagę na potencjał kryjący się w cyfryzacji.

„O tym chyba się rzadko mówi. Natomiast wszystkie inteligentne rozwiązania do elektryfikacji, magazynowania i odpowiedniego zarządzania tą energią powodują, że jesteśmy po prostu bardziej wydajni” - zaznaczył.

Wojciech Bryczek, prezes Miglo, akcentował z kolei rolę gospodarki obiegu zamkniętego w zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego Polski.

„Recykling, odzyskiwanie odpadów do ponownego użycia zdecydowanie może zwiększyć lokalne bezpieczeństwo energetyczne. Bo kiedy czujemy się niebezpiecznie? Kiedy jesteśmy uzależnieni od kogoś; nasze bezpieczeństwo zwiększa się więc wraz z dywersyfikacją - podkreślał Bryczek. - Jeżeli poddajemy odpady recyklingowi, to nie jesteśmy uzależnieni od importu surowców do produkcji. Nie w całości oczywiście, ale w jakiejś części przedsiębiorcy mogą sobie rekompensować z recyklingu zapotrzebowanie na te surowce” - mówił.

Zaznaczył też, że przy produkcji z recyklingu zużywana jest mniejsza ilość energii niż przy produkcji z nowych surowców.

Bezpieczeństwo energetyczne było jednym z tematów poruszanych podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów, który w dniach 4-5 marca 2024 r. odbywał się w Mikołajkach.

Europejski Kongres Samorządów (3)

Źródło: https://pap-mediaroom.pl/polityka-i-spoleczenstwo/eks-2024-transformacja-energetyczna-wymaga-dobrej-wspolpracy-biznesu-z

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...

Ogłoszenia

Czy wszyscy będziemy bezrobotni?
eFasiąg – nowatorski sposób uczczenia Dnia Niepodległości w Tatrach
Ważna zmiana dla morskich farm wiatrowych. Minister może zróżnicować ceny
Wysoko rozwinięte kraje będą współfinansować globalne działania związane ze zmianą klimatu
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną