Serbia przyjęła Zintegrowany Krajowy Plan Energetyczno-Klimatyczny do 2030 r.
Plan ten ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa dostaw, zwiększenie udziału czystych źródeł energii i wzmocnienie ochrony środowiska, stwierdziła minister górnictwa i energii Dubravka Đedović Handanović po przyjęciu planu przez rząd.
"Wraz z przyjęciem Zintegrowanego Planu, Serbia ma teraz strategiczny dokument zgodny z europejską wizją dekarbonizacji sektora energetycznego" - powiedział minister. "Plan ten działa jako mapa drogowa Serbii dla transformacji energetycznej, dostosowana do charakterystyki naszego sektora energetycznego i zapewniająca, że nasi obywatele i gospodarka mogą polegać na bezpiecznych dostawach energii przez cały czas. Plan kładzie nacisk na inwestycje w odnawialne źródła energii, dążąc do uruchomienia około 3,5 gigawatów (GW) nowych elektrowni słonecznych i wiatrowych do 2030 roku. Oznacza to, że prawie co druga megawatogodzina generowanej energii elektrycznej będzie pochodzić z czystych źródeł".
Środki nakreślone w planie obejmują znaczące inwestycje w zwiększenie efektywności energetycznej we wszystkich sektorach, większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia oraz stopniową elektryfikację transportu. Według ministra, wdrożenie tych środków powinno osiągnąć główny cel, jakim jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 40,3 procent w porównaniu z poziomami z 1990 roku.
"Przyjmując ambitny, ale osiągalny plan transformacji energetycznej, Serbia zademonstrowała swoje zaangażowanie w zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego i niezależności energetycznej, jednocześnie wypełniając swoje międzynarodowe zobowiązania dotyczące globalnej agendy klimatycznej" - dodała pani Đedović Handanović. "Ten strategiczny dokument ma kluczowe znaczenie dla spełnienia wymogów Unii Europejskiej i obejmuje cel integracji serbskiego rynku energii elektrycznej z jednolitym rynkiem UE. Serbia podziela europejską wizję energetyczną i realizuje ją zgodnie z naszym poziomem rozwoju i dostępnymi zasobami".
Minister podkreślił również, że cele wyznaczone w planie obejmują projekty zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego. "Liczymy na prywatne inwestycje i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw domowych, które państwo z pewnością będzie dotować" - dodała.