Rząd Łotwy przyjął projekt ustawy klimatycznej

0
0
0
https://ceenergynews.com/
https://ceenergynews.com/ / https://ceenergynews.com/

Łotewski cel redukcji emisji do 2030 r. obejmuje kluczowe sektory gospodarki - transport, rolnictwo, przemysł, energetykę oraz gospodarkę odpadami. Wśród państw członkowskich Unii Europejskiej  on czwartym najniższym celem klimatycznym.

Według badania opinii publicznej z 2024 r., ekstremalne zjawiska pogodowe, które najbardziej niepokoją mieszkańców Łotwy, to fale upałów i susze. Tegoroczne letnie burze i ulewne deszcze były odczuwalne we wszystkich regionach Łotwy, powodując straty znaczące straty finansowe. Ponieważ ekstremalne zjawiska pogodowe związane z klimatem stają się coraz częstsze, potrzebne są wysiłki adaptacyjne na każdym poziomie - globalnym, krajowym, lokalnym i indywidualnym.

„Projekt ustawy klimatycznej określa role, obowiązki i udział państwa, samorządów lokalnych i osób fizycznych we wdrażaniu polityki klimatycznej w celu złagodzenia zmian klimatu i ich wpływu na naszą gospodarkę poprzez wspólne działania” - powiedział Kaspars Melnis, minister klimatu i energii. „Zmiany klimatu mają wpływ na niemal każdy sektor gospodarki, w szczególności na rolnictwo, transport, energetykę. Dlatego też istotne  jest, aby różne elementy polityki klimatycznej były zintegrowane z regulacjami sektorów strategicznych naszej gospodarki, co pozwoli na zmniejszenie ich podatności na zagrożenia.”

Dodał, że równie ważne jest włączenie celów klimatycznych do planów rozwoju samorządów lokalnych i przemysłu. Jest to także kluczowy wymóg w kontekście  zabezpieczenia finansowania, takiego jak chociażby jak fundusze unijne”.

Rząd przypomniał, że w celu wsparcia przejścia na zrównoważoną gospodarkę dostępnych jest kilka instrumentów finansowych, również dedykowanym samorządom. Obejmują one środki unijne, budżet państwa i inne rodzaje finansowania.

Łotewski cel redukcji emisji do 2030 r. obejmuje kluczowe sektory gospodarki - transport, rolnictwo, przemysł, energetykę oraz gospodarkę odpadami. Wśród państw członkowskich Unii Europejskiej  on czwartym najniższym celem klimatycznym. Sąsiadujące Estonia zakłada 24 – procentową, a Litwa do 21-procentową redukcję emisji.

Projekt ustawy klimatycznej konsoliduje i porządkuje wszystkie kluczowe regulacje, dotyczące polityki klimatycznej, które były dotąd rozproszone w różnych aktach prawnych.

Źródło: https://ceenergynews.com/

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...

Ogłoszenia

Niemczycki: niech Unia wyjdzie do Trumpa z pozytywną ofertą handlową
Chiny deklarują gotowość do "działania zgodnie z prawem" ws. uszkodzonych kabli na Bałtyku
Czy wszyscy będziemy bezrobotni?
eFasiąg – nowatorski sposób uczczenia Dnia Niepodległości w Tatrach
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną