RWE wzywa do zwiększenia ambicji wodorowych

0
0
0
Wodór
Wodór / www.pixabay.com

Niemiecki koncern energetyczny RWE AG apeluje o podwojenie docelowych mocy elektrolizerów przyjętej w niemieckiej, krajowej strategii wodorowej do 2030 r.

  • RWE jest jedyną niemiecką spółką energetyczną zaangażowaną we wszystkie etapy łańcucha wartości wodoru, począwszy od produkcji zielonej energii, poprzez produkcję i magazynowanie wodoru, aż po dystrybucję paliwa dla klientów przemysłowych.
  • W przypadku morskiej energetyki wiatrowej Niemcy powinny zatem dążyć do co najmniej 25 GW do 2030 r . przy jednoczesnym zwiększaniu niemieckich celów produkcji zielonego wodoru do 10 GW do 2030 r.
  • Projekt HyTechHafen-Rostock to inwestycja prowadzona wspólnie z portem w Rostocku, gdzie zaplanowano elektrolizer o mocy 100 MW którego zadaniem będzie produkcja zielonego amoniaku.

Celem powinno być 10 GW mocy elektrolizy do 2030 r. ( jak na razie jest to założenie na lata 2030-40 r.), zamiast oczekiwanych 5 GW. Co za tym idzie musi dojść do jeszcze większego przyśpieszenia rozwoju OZE tak by można było uruchomić rynek zielonego wodoru.

Koncern planuje budowę kilku instalacji produkujących zielony wodór o mocy prawie 1 GW w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii. W samych Niemczech RWE uczestniczy w czterech projektach, które znalazły się na krótkiej liście ważnych projektów będących przedmiotem wspólnego europejskiego zainteresowania (IPCEI). Mowa tu przede wszystkim o projekcie GETH2, gdzie w swojej elektrowni w Lingen RWE planuje zbudowanie elektrolizera o mocy 300 MW do 2026 roku. Inny ważny projekt to HyTechHafen-Rostock prowadzony wspólnie z portem w Rostocku, gdzie zaplanowano elektrolizer o mocy 100 MW którego zadaniem będzie produkcja zielonego amoniaku. W sumie RWE posiada około 30 projektów związanych z produkcją zielonego wodoru które mają potencjał by uzyskać moc GW.

Niemiecki rząd wspiera budowę własnego sektora wodorowego i planuje w 2022 r. ogłosić przetarg na pierwszą strefę off-grid w celu realizacji projektów badawczych dotyczących wodoru na morzu. Obawy budzi problem dostępność wystarczającej ilości zielonej energii z instalacji offshore. Może się również okazać, że na skutek działań Komisji Europejskiej istniejące źródła odnawialne mogą zostać wykluczone jako dostawcy energii elektrycznej dla elektrolizerów. Tymczasem niemiecki biznes apeluje o pragmatyczne rozwiązania takie jak umożliwienie korzystania z gwarancji pochodzenia w celu corocznej certyfikacji wodoru jako odnawialnego. Do obrotu powinien być dopuszczony nawet szary wodór byle by tylko rozpocząć sprzedaż i tworzenie nowego rynku.

Autor: dr Tomasz Szulc – Dyrektor Działu Analiz Europejskiego Centrum Projektów Pozarządowych

Źródło: https://www.fgreenlab.org/energia-przyszlosci/rwe-wzywa-do-zwiekszenia-ambicji-wodorowych

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...

Ogłoszenia

Czy wszyscy będziemy bezrobotni?
eFasiąg – nowatorski sposób uczczenia Dnia Niepodległości w Tatrach
Ważna zmiana dla morskich farm wiatrowych. Minister może zróżnicować ceny
Wysoko rozwinięte kraje będą współfinansować globalne działania związane ze zmianą klimatu
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną