Poradnik: energooszczędny obywatel - Oszczędzanie nośników energii a pieniądze
Oszczędzanie nośników energii nie jest trudnym procesem, przy czym aby osiągnąć sukces trzeba wprowadzić odpowiednie zasady postępowań na stałe do swojego życia.
Wiele opisanych w tym poradniku rozwiązań jest prostych i możliwych do zastosowania w każdym gospodarstwie domowym. Ich zrozumienie i wprowadzenie w życie może znacząco ograniczyć zużycie nośników energii, co będzie miało pozytywny wpływ na wysokość płaconych rachunków. W poradniku znajduje się wiele wskazówek gdzie, a więc przy jakich aktywnościach szukać największych oszczędności, gdyż w ostatecznym rachunku to ile zapłacimy za energię elektryczną, wodę, gaz ziemny, czy paliwo zależeć będzie od nas samych.
W gospodarstwach domowych jest użytkowanych coraz więcej sprzętu elektronicznego, co powoduje, że rośnie zużycie energii elektrycznej. Warto zatem zwiększać swoją wiedzę o funkcjonującym sprzęcie, tym bardziej, że gospodarstwa domowe mają największy potencjał w zakresie oszczędności energii (w przedsiębiorstwach funkcjonują często zespoły odpowiedzialne za optymalizację surowcowo-energetyczną). Trzeba pamiętać, że nawet niewielkie oszczędności w trakcie dnia przekładają się na rachunki miesięczne/dwumiesięczne oraz w skali roku.
Poziom zużycia energii elektrycznej w każdym gospodarstwie domowym jest inny. Dlatego też trudno jest jednoznacznie i dużą precyzją oszacować ile zasadniczo utrzymanie domu/mieszkania kosztuje. Dodatkowo często będąc najemcą nie można dokonać zmiany sprzętu elektronicznego. W tego typu przypadku tym bardziej, jeżeli sprzęt jest wysłużony, należy sprawnie go obsługiwać i stosować wskazówki dotyczące jak oszczędzać poszczególne nośniki energii. Jednocześnie trzeba pamiętać, że różnie będzie się kształtować zużycie energii w budynku wolnostojącym, gdzie energia jest również zużywana na urządzenia stosowane do ocieplania pomieszczeń (np. kotły, pompy ciepła etc.), a w mieszkaniu w domach wielorodzinnych. Wskazane w poradniku dane są zatem szacunkowe, a wyliczenia oparto o dane zarówno dla budynków jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych.
Największe oszczędności obejmują sprzęt, z którego korzystamy najczęściej lub, które na stałe są podłączone do źródła zasilania. Podejście do wprowadzenia w życie działań energooszczędnych jest sprawą indywidualną. Wielokrotnie oszczędności są efektem zarówno okoliczności życiowych, jak i użytkowanego sprzętu. Niemniej jednak warto – przy zachowaniu oczekiwanego komfortu życia – niekiedy zmodyfikować swoje aktywności/zachowania/przyzwyczajenia, aby w sposób racjonalny korzystać z posiadanych urządzeń i przełożyć oszczędności na rachunki. Warto też pamiętać, że poprzez odpowiednie aktywności zmniejsza się zużycie energii elektrycznej tak w skali poszczególnych gospodarstw domowych, jak i państwa jako całości. Tym samym warto prowadzić taki tryb życia, który będzie energooszczędny i będzie wzmacniał solidarność energetyczną obywateli wobec państwa. Poradnik ma za zadanie zwiększyć świadomość energetyczną wśród obywateli.
Korzyści wynikające z oszczędności można osiągnąć poprzez codzienne aktywności takie jak gotowanie wody, parzenie kawy, pranie, oglądanie telewizji, mycie zębów etc. Tylko poprzez zmianę przyzwyczajeń można sprawić, że koszty zużycia poszczególnych nośników energii ulegną zmniejszeniu. Warto także pamiętać, że im mniejsze zużycie energii tym większa korzyść dla środowiska naturalnego.
Kupno nowego sprzętu to inwestycja na lata, która umożliwia zwiększenie efektywności energetycznej. Taka oszczędność rozpoczyna się już w momencie zakupu sprzętu. Warto zatem, aby w momencie decyzji o zakupie takich urządzeń zapoznać się z odpowiednimi informacjami o klasie energetycznej (użytkowanie podczas pracy jak i w trybie czuwania), co pozwoli w pełni ograniczyć koszty ich eksploatacji. Tym samym inwestycja w bardziej efektywny sprzęt może przynieść oszczędności, ale w dłuższym okresie. Warto zatem o tym pamiętać.
Uwaga: dane szacunkowe w oparciu o zużycie roczne
Źródło: opracowanie własne
W poradniku, przy każdej ze wskazówek (obok opisu), znajdują się informacje precyzujące koszt zastosowania danego rozwiązania, jak i zysk, który wiąże się z jego zastosowaniem (skala trzystopniowa). W ramach przyjętej metodologii umożliwiającej zrozumienie przedstawianych informacji można wskazać, że koszt wprowadzenia różni się od małego (mały koszt, a najczęściej wymaga zmiany nawyków) poprzez średni (przedział od 100 PLN do 500 PLN, najczęściej jednorazowy) do dużego (powyżej 500 PLN). Natomiast zysk w postaci oszczędności w użytkowaniu danego sprzętu może kształtować się od małego (1-2% w skali roku) poprzez średni (2-3% w skali roku) do dużego (powyżej 4% w skali roku).
Koszt wprowadzenia |
||
Mały |
Średni |
Duży |
(bez kosztów) |
100-500 PLN |
Powyżej 500 PLN |
Zysk (oszczędność w skali roku) |
||
Mały |
Średni |
Duży |
1-2% |
2-3% |
Powyżej 4% |
Biorąc pod uwagę różne zużycie poszczególnych nośników energii w gospodarstwach domowych trudno jest precyzyjnie wskazać jaką – poprzez zastosowanie znajdujących się w poradniku wskazówek – ich wielkość można zaoszczędzić (dla przykładu niektóre osoby stosują rozwiązania obecnie). Niemniej, zgodnie z szacunkami poprzez stosowanie się do poszczególnych wskazówek wielkość oszczędności można określić na poziomie 7-10% rocznego zużycia w zależności od nośnika energii (energia elektryczna – 8-11%; energia cieplna – 7-9%; woda – 5-8%; paliwo – 9-12%). Tym samym w istotny sposób może nastąpić zmniejszenie kosztów użytkowania domu/mieszkania co będzie obserwowalne w rachunkach za poszczególne media.
https://ekopress.org.pl/wp-content/uploads/2024/02/Poradnik-energooszczedny-obywatel.pdf
Autor: dr Michał Paszkowski
Zdjęcie: www.pexels.com
Źródło: https://zieloneaktywa.pl/Poradnik-energooszczedny-obywatel-101a