Nagrodę główną dla Environmental Photographer of the Year zdobył hiszpański fotograf Antonio Aragón Renuncio za zdjęcie zatytułowane „The Rising Tide Sons”, które przedstawia dziecko śpiące w swoim domu, zniszczonym przez erozję wybrzeża na plaży Afiadenyigba w Togo.
Zdjęcie podejmuje temat podnoszącego się poziomu mórz w krajach Afryki Zachodniej, który zmusza tysiące ludzi do opuszczenia swoich domów.
Tytuł Young Environmental Photographer of the Year trafił do Amaana Alego za jego fotografię „Inferno”, przedstawiającą chłopca walczącego z pożarami w lesie w pobliżu jego domu w Yamuna Ghat w New Delhi w Indiach.
Jest to obszar, gdzie pożary lasów spowodowane działalnością człowieka są na porządku dziennym ze względu na niekorzystne warunki życia.
Nagroda dla Environments of the Future trafiła do Michele Lapini za jej przerażające zdjęcie zatytułowane „Flood”.
Zdjęcie przedstawia dom zatopiony w wyniku wylewu rzeki Panaro we włoskiej dolinie Padu po ulewnych deszczach i topniejącym śniegu.
Simone Tramonte otrzymał główną nagrodę w kategorii Sustainable Cities za zdjęcie „Net-zero transition: Photobioreactor”. Ponieważ Islandia odchodzi od paliw kopalnych i próbuje produkować 100% energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych, ujęty na zdjęciu fotobioreaktor odegra kluczową rolę w produkcji zrównoważonej energii w tym kraju.
Zdjęcie Kevina Ochienga Onyango „The Last Breath” zdobyło nagrodę w kategorii Climate Action. Obraz przedstawia chłopca wdychającego powietrze przefiltrowane przez roślinę, na tle burzy piaskowej.
Sandipani Chattopadhyay zdobył główną nagrodę w kategorii Water and Security za fotografię „Green Barrier”.
Nieregularne pory monsunowe i susze w regionie Zachodniego Bengalu w Indiach spowodowały zakwity glonów na rzece Damodar. Glonny zapobiegają przenikaniu światła do powierzchni i zapobiegają wchłanianiu tlenu przez organizmy znajdujące się pod nimi, co ma wpływ na zdrowie ludzi i siedliska w okolicy.
I wreszcie nagroda Resilient Award trafiła do Ashraful Islam za zdjęcie „Survive for Alive”, przedstawiające stado owiec szukających trawy wśród popękanej ziemi. Ekstremalne susze w Bangladeszu przysporzyły trudności wszystkim żywym istotom.
Tegoroczny konkurs został zorganizowany przez organizację charytatywną zajmującą się ochroną środowiska i wodą CIWEM oraz platformę streamingową WaterBear .
Źródło: epoty.org