Budowa przemysłu wodorowego we Włoszech
Grupy energetyczne Edison i Snam włączyły się do budowy sektora wodorowego we Włoszech tworzonego wraz z Saipem i Alboran Hydrogen. Dwie ostatnie spółki w styczniu br. podpisały umowę w sprawie wspólnego rozwoju projektu Puglia Green Hydrogen Valley, jednej z pierwszych inicjatyw zakładających produkcję i transport zielonego wodoru we Włoszech.
Snam, Edison i Alboran obejmą po 30% udziałów w spółce która zostanie powołana do realizacji projektu, podczas gdy Saipem będzie właścicielem 10%. Zawarta umowa odegra kluczową rolę w tworzeniu przemysłu wodorowego we Włoszech, tworząc nowe możliwości w gospodarce wodorowej.
W ramach projektu Puglia Green Hydrogen Valley zaplanowano budowę trzech zakładów produkcji zielonego wodoru w Brindisi, Taranto i Cerignola (Foggia) o łącznej mocy 220 MW, zasilanych energią fotowoltaiczną o łącznej mocy 380 MW. Przewiduje się, że po uruchomieniu trzech tych instalacji będą one w stanie produkować rocznie około 300 milionów m3 odnawialnego wodoru. Wytworzone paliwo będzie wykorzystywane głównie w lokalnych gałęziach przemysłu.
W przypadku projektu Brindisi, który obejmie budowę zakładu produkcji zielonego wodoru z wykorzystaniem elektrolizerów o mocy 60 MW zasilanych przez farmę fotowoltaiczną trwa już proces autoryzacji. Cały projekt Puglia Green Hydrogen Valley pozwoli utrzymać i zaangażować szereg lokalnych podmiotów w tym firmę wodociągową Acquedotto Pugliese, koleje Appulo Lucane, Politechnikę w Bari, uniwersytety w Bari, Foggia i Salento. Ponadto realizowane będą inwestycje w badania i rozwój mające na celu promowanie tworzenia i rozwoju kompetencji oraz łańcucha produkcyjnego dedykowanego przemysłowi wodorowemu w Apulii.
Źródło: https://www.fgreenlab.org/bezpieczenstwo-energetyczne/budowa-przemyslu-wodorowego-we-wloszech